Co kdyby Jeff Bezos koupil všechny BTC?

Crypto trader a YouTuber, Tone Vays, vysvětluje, co by se mohlo stát, kdyby se Amazon CEO, Jeff Bezos, pokusil koupit všechny Bitcoiny v oběhu.

Crypto trader a YouTuber, Tone Vays, vysvětlili, že generální ředitel Amazonu se 140 miliardami dolarů nemohl koupit všechny Bitcoiny (BTC) v oběhu. Co by se stalo, kdyby se o to pokusil? „Zvýšil by cenu Bitcoinů do té míry, že by si ji již nemohl dovolit,“ napsal Vays ve zprávě 23. dubna.

Proč by si Bezos nemohl koupit všechny BTC na trhu?


V den komentářů společnosti Vays poskytl veškerý spekulativní kapitál držený v Bitcoinech celkovou kapitalizaci na trhu kolem 137 miliard USD, přičemž každá mince byla oceněna přibližně na 7 500 USD, ukázaly údaje CoinMarketCap. V posledních 11ti letech se trh rozšířil zhruba o 18 343 537 BTC. Řada těchto mincí však je v různých peněženkách a platformách, na které je dlouhodobě třeba myslet. Někteří majitelé dokonce ztratili neznámá množství pravděpodobně neopravitelného BTC. Na burzách a trzích je v podstatě pouze určité množství BTC likvidní nebo okamžitě obchodovatelné. „Bitcoin je velmi nelikvidní aktivum,“ řekl Vays. Pokud by se Bezos pokusil koupit všechny dostupné BTC, každý by začal kupovat Bitcoiny po vyslechnutí novinek, což by cenu aktiva ještě zvýšilo, vysvětlil Vays.

Lidé mohou panikařit?

Vays pokračoval ve svém vysvětlování a řekl, že situace může také vyvolat strach na trhu. “Pokud by dosáhl nákupu významného kusu Bitcoinů, aby mohl soupeřit se Satoshim, nebo dokonce vlastnit 25% všech Bitcoinů, mohl by na trhu vyvolat nějakou paniku, když si lidé mysleli, že by mohl kdykoli prodat, čímž by došlo ke snížení ceny,” říká Vays vysvětlil. Vays odkazoval na podobnou situaci, která byla vidět zhruba před 40 lety. Mezi lety 1979 a 1980 se bratři Huntové, W. Herbert a Nelson Bunker, pokusili o nákup veškerého stříbra na trhu, nazývaného také „koutek trhu“, podrobně popsaný článek od firmy Business Insider. Podobně jako Vays věří, že by se stalo s BTC, hromadné nákupy bratrů Huntů vedly k nárůstu tržní hodnoty stříbra ze 6 na 50 $ za unci, řekl Business Insider. „Vláda přistoupila, aby to zastavila,“ řekl Vays o lovcích stříbra. “Vidím také, jak se vláda zachovala, pokud se Američan pokusil zatlačit na trh,” řekl Vays o Bitcoinech, přičemž si všiml prevalence hlavního proudu aktiva. Philip Salter, vedoucí těžebních operací společnosti Genesis Mining, se také 22. dubna vyjádřil ke stejnému hypotetickému scénáři.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *